משרדים להשקעה – מדריך מקיף המכיל טיפים ומידע שימקסם לכם רווח במינימום סיכון

משרדים להשקעה

אם הנכם מתעניינים באפיק השקעה מעניין בשוק הנדל"ן שמצד אחד מציע הכנסה פסיבית גבוהה ומצד שני אינו דורש השקעה של סכומים משתוללים, ייתכן ומשרדים להשקעה הם בדיוק מה שאתם מחפשים. אך מדוע כדאי להשקיע במשרדים ומה חשוב לקחת בחשבון? 

שוק הנדל"ן נחשב לאחד הענפים היציבים והמשתלמים ביותר במשק, ותקופת הקורונה בהחלט הוכיחה זאת. אממה, רוב האנשים מייחסים לנדל"ן אך ורק דירות ונכסים למגורים מבלי לקחת בחשבון שיש לענף עוד כמה וכמה סוגי נכסים אחרים שניתן להשקיע בהם כגון משרדים להשקעה. למעשה, לא רק שמשרד להשקעה הוא נכס שאינו מצריך הון עצמי גבוה, אלא גם   הוא יכול להעניק לכם תשואה פוטנציאלית גבוהה ובעיקר הכנסה פסיבית חודשית משתלמת במיוחד.

 

אך מהם משרדים להשקעה?

משרדים להשקעה הם נכסי נדל"ן משרדיים שנועדו להשבחה או להשכרה, כך שמשקיעי נדל"ן שמשקיעים במשרדים יכולים להשכיר את המשרדים לחברות תמורת דמי שכירות או להשביח את הנכס ולמכור אותו במחיר רווח. כמו כן, למרות שבתקופת הפוסט-קורונה חלה האטה בשוק הנדל"ן המסחרי (וזאת מכיוון שחלק מהחברות המשיכו לעבוד מהבית, או לחילופין נאלצו לצמצם במס' העובדים), כיום כבר ניתן לראות כיצד המגמה משתנה בשנית ומחזירה את הביקוש הגבוה למשרדים. מעבר לכך, לא רק שהביקוש למשרדים הוא גבוה ובמגמת צמיחה, אלא בימינו לאופי ונראות המשרד יש השפעה כל כך עצומה על העסק/חברה, שרבים מהחברות והעסקים רואים במשרדים יוקרתיים וראוותנים השקעה משתלמת לעתיד.

 

מהם היתרונות של  משרדים להשקעה?

אז למה בעצם כדאי לרכוש משרדים להשקעה? ובכן יש לכך כמה וכמה יתרונות, ולהלן כמה מהם:

  1. הון עצמי נמוך – בניגוד לרכישת דירות שכבר ממזמן לצערנו הפכה לפריבילגיה יקרה למדי (ואף מחירה של דירה ממוצעת בישראל כבר מתקרב ל-2 מיליון ש"ח), ההשקעה במשרדים דורשת הון עצמי נמוך יותר באופן משמעותי והינה מייצרת אפיק השקעה סולידי ופרקטי שמאפשר לרבים לעשות השקעה. כמו כן, כיוון שמדובר בעלויות התחלתיות יחסית נמוכות, הרבה יותר פשוט למצוא מסלולי מימון שונים ובתנאים נוחים המלווים את מרבית הסכום.
  2. תשואה שנתית גבוהה – איך נאמר? תשואה גבוהה היא היעד העיקרי של ההשקעה. לכן, בהשוואה לתשואה שנתית ממוצעת של נכסים למגורים העומדת בין 2.5% ל- 4.5%, לנכסים מסחריים ובפרט למשרדים יש את היכולת להניב תשואה שנתית ממוצעת של כ-6% ועד 8%.
  3. ביקוש גבוה – מעבר לכך שהחברה הישראלית היא חברה יצרנית וקיים ביקוש תמידי למשרדים חדשים, רוב שטחי המסחר בארץ מצויים ב-90% תפוסה מה שגורם למחסור רציני במשרדים, ובעיקר במרכז הארץ ובאזור תל אביב. לכן, לאור הביקוש הגבוה, המשקיעים תמיד יכולים להחליט שהם מעוניינים למכור, או לחילופין למצוא למשרד שוכרים במהירות. כך או כך, הביקוש מוריד משמעותית את הסיכון בהשקעה.
  4. השכרה לטווח ארוך – בניגוד לחוזה שכירות רגיל של נכס למגורים שלרוב נחתם לשנה או שנתיים במקסימום, כשמודבר במשרדים אין צורך להתחיל ולחפש בכל שנה שוכרים חדשים, וזאת מכיוון שצפי השכירות של חוזה נדל"ן מסחרי הוא לרוב לתקופה ממוצעת של כ-4 שנים, ארבע שנים של תשואה חודשית מובטחת.

  

 

רכישת משרדים להשקעה: עליית ערך ועליית מחירים במחירי השכירות

כפי שציינו, הנדל"ן המסחרי נמצא במגמת צמיחה הדרגתית אך קבועה מה שמביא לעליית ערך ולעליית מחירים באופן סימולטני. למעשה אם נבחן את מחירי השכירות מלפני עשרים שנה ויותר, ניתן לראות בבהירות שהמחירים היו נמוכים יותר משליש המחיר הממוצע בימינו. כמו כן, מכיוון שמחיר ההשקעה הוא יחסית אינו גבוה ומחירי השכירות בארץ ממשיכים לעלות (בפרט באזורי המרכז!), ניתן להנות מהחזר השקעה דיי מהיר ועל כמה וכמה בהשוואה להשקעה בדירה.

 

מה חשוב לקחת בחשבון לפני שרוכשים משרד להשקעה?

מיקום גיאוגרפי של המשרד – כשלוקחים בחשבון פוטנציאל השקעה במשרדים חובה לקחת בחשבון את המיקום. מדוע? מכיוון שלמיקום יש השפעה על הביקוש, על ההיצע, על המחיר, על צפי השכירות, וכן הלאה. לדוגמא, משרד שנמצא באזור גוש דן הוא הרבה יותר יקר ממשרד להשקעה בפריפריה, וזאת מהסיבה הפשוטה שהרבה חברות ועסקים מעדיפים לשכור משרדים ביעדים אסטרטגיים שמאפשרים גישה מהירה גם לעובדים שלהם אך בעיקר למעגל הלקוחות שלהם. חשוב מכך, צריך להבין שלא רק שהעלות של משרד בפריפריה היא נמוכה יותר, אלא גם גובה התשואה הפוטנציאלית. לתשומת ליבכם.

עלויות תחזוקה – כבעלי המשרד לרוב הנכם אחראים על תחזוקתו, ולכן כדאי מאוד לבדוק בטרם ההשקעה מהן עלויות התחזוקה. אך לפני שתעשו זאת, כדאי מאוד לבחון האם מדובר בנכס חדש, נכס משופץ, או נכס ישן, וכך גם לגבי המבנה החיצוני שלו מכיוון שלאיכות המבנה תהייה השפעה ארוכת טווח על מידת התדירות והתחזוקה שתידרש בעתיד. מעבר לכך, אם אנכם מעוניינים להפוך למנהלי תחזוקה, וכדי לחסוך זמן והתעסקות מיותרת, מאוד מומלץ לבחון חברות תחזוקה חיצוניות ואת עלויות הניהול שלהן, או לחילופין לבדוק האם בבניין המשרדים המדובר קיימים כבר שירותי תחזוקה.

סוג המבנה שבו יושב המשרד – מדוע זה חשוב? ובכן, לרוב, למשרדים שממוקמים בתוך בניין משרדים רב קומות יש ביקוש גבוה יותר ממשרדים שיושבים בתוך אזור מסחרי, וכפי שציינו לביקוש יש משקל מרכזי בכדאיות ההשקעה. בנוסף, בימינו קיימים לא מעט פרויקטים של "עירוב שימושים", שזוהי בנייה מעורבת של מרכזי מסחר לצד בנייני מגורים ושטחים ציבוריים, והיתרון של משרד בפרויקט מסוג זה, זה שהוא למעשה מוקף בתחבורה ציבורית, חניה, מסעדות ובתי קפה, שטחים ירוקים וכדומה, ומציע לשוכרי המשרד נגישות מידית ומהירה לשירותים שונים.

מיסוי – ובכן למרות שנכסים מסחריים עולים פחות מנכס מגורים ומניבים הרבה יותר, חשוב מאוד לדעת שהם גם חייבים בתשלומי מיסים גבוהים יותר. לכן, חובה לוודא את גובה המיסוי הכרוך במשרד הייעודי שבו הנכם מעוניינים להשקיע, שלא תגלו שהמס פוגע משמעותית ברווח ההשקעה. 

שוכרים – למי מכם שמעולם לא השכיר נכס, יש לנו חדשות בשבילכם, שוכרים יכולים להיות כאב ראש רציני. לכן, לפני שאתם משכירים את המשרד למרבה במחיר, אנו בידקו היטב מי הם השוכרים, מהם העיסוקים שלהם,  מהם הציפיות שלהם מכם כבעלי הנכס, ובעיר האם אכן כדאי להשכיר להם את המשרד.

 

שתי בדיקות חשובות שיש לבצע בטרם רוכשים משרדים להשקעה

בדיקת צפי השכירות – חשוב שלא תניחו הנחות. הציעו לכם לרכוש משרד חדש במרכז תל אביב ואתם כבר מדמיינים את התשואה הגבוהה? כדאי שתעצרו רגע ותעשו סקר שוק כדי להבין כמה מהו ממוצע השכירות באזור, כמה בסביבה משכירים נכסים דומים ובאיזה מחיר, והאם משתלם לכם לרכוש את המשרד בתמורה לצפי השכירות המדובר. מדוע זה חשוב? מכיוון שגם אם לכם נראה הוגן מחיר מסוים שהינו גבוה יותר משאר דמי השכירות בסביבה, אתם יכולים למצוא את עצמכם עם משרד פנוי שיעמוד ללא שוכרים לאורך זמן רב, וחבל.

רישום הנכס והבעלים בטאבו – רגע לפני שאתן חותמים על עסקת רכישה, חשוב, חשוב, חשוב, שתבדקו את רישום הנכס בטאבו ושאינם מוטלים עליו עיקולים והגבלות שיהיו באחריותכם רגע אחרי החתימה להעברת בעלות.

 

אז אתם מתעניינים במשרדים להשקעה? קבוצת שדות תשמח להעניק לכם את שירותיה

קבוצת שדות היא אחת מחברות הנדל"ן המובילות בארץ המתמחה בזיהוי הזדמנויות להשקעה במינימום סיכון בארץ ובעולם. צוות המומחים של קבוצת שדות מלווה כל לקוח באופן אישי ומקפיד באדיקות על תהליך של שקיפות ומקצועיות בסטנדרטים גבוהים ביותר. קבוצת שדות שכבר ליוותה מאות משקיעים ברחבי הארץ, תשמח להעניק לכם ייעוץ, הכוונה, וליווי להשקעה בטוחה ומניבה, ולהציג בפניכם מבחר יוקרתי ומשובח של משרדים להשקעה בכל הארץ.

מעוניינים במידע נוסף? קבוצת שדות מזמינה אתכם לשיחת ייעוץ בחינם ללא כל התחייבות להמשך התהליך.

 

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מעוניינים במידע נוסף וייעוץ?

מצוין! | השאירו פרטים ונשוב בהקדם:

עשוי לעניין אותך