השקעה בקרקע לחקלאות למטרת הפשרה ובניה עתידית – המדריך המלא

קרקע לחקלאות

בעוד שקרקע לחקלאות יכולה להיות השקעה מצוינת, עדיין, המילה "חקלאות" מצליחה להרתיע לא מעט משקיעים. חושבים שמדובר בלהפוך לחקלאיים? אז אתם טועים ובגדול, ואם תסתכלו קדימה תגלו שמדובר בהשקעה מניבה של פעם בחיים

 כשחושבים על השקעות כנראה שקרקע חקלאית זה ממש לא הדבר הראשון שעובר בראש, נכון? לכן כאשר חבר שלכם אמר לכם שהוא השקיע בקרקע חקלאית ישר שאלתם את עצמכם "למה?". ובכן, במאמר זה נציג בפניכם את אפיק ההשקעה המצטיין בישראל, וייתכן ותופתעו לשמוע שמדובר בהשקעה בקרקע לחקלאות. ספויילר? אם תפסיקו להניח הנחות ותיקחו רגע להבין את משמעות ההשקעה, ייתכן ותגלו שזהו אפיק ההשקעה שלו חיכיתם כל החיים.

 

שוק הקרקעות של ישראל: השקעה קטנה לעתיד מבטיח

כשמדובר בהשקעות קיים דיסוננס קבוע. מצד אחד רוצים להרוויח ולהנות מתשואה פוטנציאלית גבוהה, מצד שני, מפחיד להשקיע סכום עצום של כסף וחלילה להפסיד אותו. החדשות הרעות? מי שלא משקיע לא יכול להרוויח. החדשות הטובות? שוק הקרקעות מאפשר לכם לבצע השקעה טובה במחיר סולידי ובסיכון נמוך. אך במה מדובר? התשובה היא השקעה בקרקעות, ובפרט בקרקע לחקלאות. למעשה שוק הקרקעות הוא שוק ותיק וקטן, אך בעל חשיבות עצומה עבור הפיתוח והבניה של מדינת ישראל.  כיוון שכבר בהווה יש מחסור בקרקעות לבניה, שוק הקרקעות מציע למשקיעים להשקיע בקרקע חקלאית למטרת הפשרה ובניה עתידית. מה משמעות הדבר? בוא נמשיך.

 

קרקעות: קרקע לחקלאות וקרקע לבניה

הקרקעות במדינת ישראל הן משאב סופי ומצומצם כאשר רק כ-7% מהקרקעות בישראל נמצאות בבעלות פרטית ומותרות להשקעות פרטיות, ו-93% מהקרקעות הנותרות נמצאות בבעלות רשות מקרקעי ישראל והן אינן ניתנות למכירה או להשקעה פרטית. ועדיין, בעוד הקרקעות בישראל הן משאב שהולך ונעלם האוכלוסייה בישראל דווקא ממשיכה לגדול, מה שיוצר צורך בהול בבנייה נוספת של אזורי מגורים. אממה, כיוון שלא ניתן לבנות על כל סוגי הקרקעות, ובפרט על קרקע לחקלאות, קיים הליך הנקרא הפשרת קרקעות והוא נועד לסווג מחדש שטחים חקלאיים כשטחים לבניה. במילים אחרות? ההשקעה בקרקע לחקלאות היא השקעה בקרקע למטרת הפשרה.

 

מהי הפשרה של קרקע לחקלאות?

עם מצוקת הדיור שרק הולכת וגוהה ומחירי שוק הדיור שלא מאפשרים לרבים מתושבי ישראל לרכוש דירה, הפשרת קרקעות חקלאיות זה אחד הדברים החשובים כיום שמתבצעים במדינת ישראל. למעשה, אחת הסיבות העיקריות שמחירי הדיור בישראל כל כך גבוהים זה שהביקוש הוא עצום וההיצע של הדירות הוא יחסית קטן. אז מהי הפשרה של קרקע לחקלאות? ובכן כיוון שעל פי חוק נאסר לבנות על קרקע חקלאית, הליך ההפשרה הוא הליך בירוקרטי שבו פועלים לשינוי ייעוד הקרקע מקרקע לחקלאות לקרקע המותרת לבניה. כדי להפשיר קרקע חקלאית יש להגיש בקשה ותוכנית מתאר מפורטת לקרקע הייעודית ואותה הבקשה תיבחן על ידי הרשויות המקומיות, וועדה ארצית,  וגוף ממשלתי בכיר שהינו הגוף המוסמך להעניק אישור סופי להפשרת הקרקע.

 

אז מדוע השקעה בקרקע לחקלאות נחשבת להשקעה טובה?

ראשית, חשוב לציין שבעוד ששוק הקרקעות מציג טווח מחירים רחב ומשתלם, מחירן של קרקעות חקלאיות הוא הנמוך ביותר, וזאת כיוון שהן עוד נדרשות לעבור הפשרה. אך האם זמן ההפשרה פוגע בערך ההשקעה? התשובה היא לא ולא ואף יש לציין כי הקרקעות בישראל מציגות עלייך ערך אורגנית כבר למעלה מ-20 שנה בין אם הופשרו או לא. יחד עם זאת, ההפשרה של קרקע לחקלאות כן מעלה את ערכה משמעותית והיא נדרשת על פי חוק אם התוכנית היא לבנות על הקרקע. כלומר? כאשר אתם משקיעים בקרקע לחקלאות אתם יכולים להחליט למכור את הקרקע בכל עת וככל שעובר הזמן, או לחילופין ככל שהיא נמצאת בשלב מתקדם יותר בהליך ההפשרה, הסיכוי למכור אותה במחיר רווח משמעותי הוא גדול יותר. לא פחות חשוב, יש לזכור שהביקוש לקרקעות הוא עצום ובמיוחד בימינו, דבר שגם מפחית את סיכון ההשקעה, גם יכולה להביא לעליית מחיר הקרקע, וגם יכול לזרז את מכירת הקרקע במידה ומחליטים למכור. יתרון נוסף וחשוב שיש לציין הוא שעל ידי השקעה בקרקע לחקלאות ניתן למנוע את שחיקת הכסף. הכיצד? ובכן כיוון שערכה של הקרקע ממשיך לעלות, הכסף המושקע בקרקע שומר על ערכו לאורך השנים. לדוגמא, אם תחליטו למכור את הקרקע בעוד חמש שנים, מחירה של הקרקע צפוי להיות גבוה יותר באופן משמעותי מדמי ההשקעה שהשקעתם, לעומת זאת, כיוון שהבנק אינו מייצר תמורה לכספכם, אם תוציאו את הכסף מהחשבון בעוד חמש שנים תגלו שערכו נשחק וגם כוח הקנייה שלו.

 

מעוניינים להשקיע בקרקע לחקלאות למטרת הפשרה? חשוב שתיעזרו במומחים מן הענף

ליווי מקצועי של משווקי קרקעות הוא גורם חיוני ומומלץ ביותר ועל כמה וכמה כאשר מדובר בהשקעה בקרקע לחקלאות. מעבר לכך שצריך לדעת באיזו קרקע להשקיע, הליך ההפשרה דורש המון ידע וניסיון וחשוב שיהיה מי שיעמוד לצידכם לאורך התהליך. כמו כן, משווקי קרקעות מקצועיים מבצעים בדיקות ומחקרים חשובים הנדרשים לביצוע השקעה נכונה, והם מכירים היטב את המגמות הנוכחיות, את המחירים, ואת השווי המוערך של הקרקע. כמו כן, כדי להבטיח שההשקעה תעבור בצורה חלקה חברת קרקעות מובילה ומהימנה מקפידה על מתן סיוע וייעוץ משפטי על ידי עו"ד מומחה בחוקי מקרקעין. שורה תחתונה? יש הרבה מה לדעת על שוק הקרקעות כדי לבצע השקעה טובה, וכיוון שמדובר בהשקעה לטווח ארוך, חשוב ומומלץ שמומחים מן התחום יעקבו אחר ההשקעה ויפעלו לשמירה על האינטרסים שלכם.

 

הכירו את קבוצת שדות

קבוצת שדות, אחת מחברות הנדל"ן המובילות בארץ, היא השותף האידיאלי שתרצו לצדכם ברגע שתבחרו להתחיל ולהשקיע בקרקעות. מומחי הנדל"ן של שדות ילוו, ייעצו, ויסייעו לכם בכל שלב בצורה מקצועית, אמינה, ובשקיפות מלאה. מדובר בחברה שכבר ליוותה מאות משקיעים ברחבי הארץ, ומקפידה באדיקות להבין את החששות, השאיפות, והרצונות של כל משקיע ומשקיעה. עם קבוצת שדות תוכלו להיות בטוחים שאתם משקיעים בקרקע הנכונה, ושיש מי שדואג לשמור על האינטרסים שלכם בכל שלב, מתהליך ההשקעה ועד הפשרת הקרקע וביצוע תוכנית הבניה.

מעוניינים במידע נוסף? קבוצת שדות מזמינה אתכם לשיחת ייעוץ בחינם ללא כל התחייבות להמשך התהליך.

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מעוניינים במידע נוסף וייעוץ?

מצוין! | השאירו פרטים ונשוב בהקדם:

עשוי לעניין אותך