שוק הקרקעות מציג: השקעה סולידית בנדל״ן

השקעה סולידית בנדל״ן

מחפשים השקעה סולידית בנדל"ן ובטווח מחירים גמיש והוגן? הכירו את שוק הקרקעות בישראל.

בעידן שבו מציאת השקעה ברמת סיכון נמוכה ובמחיר סולידי היא אתגר מרכזי, אין ספק ששוק הנדל"ן, המוכר כאחד מענפי ההשקעות היציבים והמניבים בעולם, נחשב לאחד מאפיקי ההשקעות המבוקשים ביותר. עם זאת, בעקבות הביקוש העצום והמחירים המופקעים של שור הדיור בישראל (שרק ממשיכים לעלות משנה לשנה), רבים מתושבי המדינה אינם יכולים להרשות לעצמם רכישת דירה וודאי לא כהשקעה. ובכן, אנחנו כאן כדי לומר לכם שיש אלטרנטיבה נדל"נית נגישה יותר ומניבה לא פחות: השקעה בקרקעות, ולידיעתכם, לא רק שוק הקרקעות בישראל נחשב לאפיק ההשקעות בעל הסיכון הנמוך ביותר, הוא גם מציע פוטנציאל רב בטווח הרחוק. אך כיצד תשקיעו בקרקע הנכונה ומדוע השקעה בקרקע נחשבת להשקעה סולידית בנדל"ן? בואו נרחיב.

 

הכירו את שוק הקרקעות בישראל

שוק הקרקעות בישראל הוא "האח הקטן" של שוק הדיור, והסיבה לכך שהוא פחות מוכר היא מכיוון שמדובר במשאב מאוד מוגבל יחסית ובמיוחד בהשוואה לנכסי מגורים. למעשה, בעוד שרק כ-7% מהקרקעות בישראל נמצאות בבעלות פרטית (וכ-93% מהן שייכות לרשות המקרקעין),  אין ספק שמדובר בשוק קטן אך ממזרי שמציע למשקיעים פוטנציאל רווח אדיר, ואף של מאות אחוזים בטווח הארוך. כמו כן, רק כדי לסבר את אוזניכם, במהלך ה-20 שנה האחרונות, הקרקעות בישראל הציגו עליית ערך קבועה כאשר הביקוש לקרקעות רק התעצם משנה לשנה. אך באילו קרקעות מדובר? ובכן, נתחיל ונאמר שכאשר המטרה היא השקעה סולידית בנדל״ן, הקרקעות המודברות הן קרקעות לבנייה, קרקעות מופשרות המאושרות לבנייה, וקרקעות חלקאיות הנמצאות בהליך הפשרה. במילים אחרות? השקעה מצטיינת היא השקעה בקרקע המיועדת לפיתוח מגורים בישראל.

 

מהו הליך הפשרה ומדוע הוא חשוב?

הפשרת קרקעות היא הליך בירוקרטי ממושך הנועד לסווג מחדש את סטטוס הקרקע (למשל קרקע חקלאית לקרקע לבנייה). מדובר בהליך הנדרש על פי חוק, כאשר רק קרקעות מופשרות הן קרקעות שניתן לבנות עליהן, וההליך עצמו כרוך במספר שלבים ודרישות רגולטוריות שונות, החל מהגשת בקשה רשמית לקביעת הפשרה, דרך תהליכי תכנון וביקורת של גורמים שונים כמו רשויות התכנון, עד לאישור הסופי של התוכנית. מדובר בהליך חשוב מאוד מכיוון שהוא מאפשר למקסם את השימוש בקרקעות ולעודד פיתוח אורבני, תוך כדי שמירה על איזונים סביבתיים וחברתיים. נוסף על כך, חשוב לציין שבשל הדרישה הגוברת לדיור בישראל, המדינה מקדמת באופן פעיל הפשרות קרקע למטרות בנייה ופיתוח עירוני, דבר שמעלה את ערכן של הקרקעות המיועדות לשימושים אלו, והופך אותן לבעלות ביקוש גבוה מצד המשקיעים.

 

אך מדוע הקרקעות בישראל נחשבות להשקעה סולידית בנדל״ן?

הקרקעות בישראל  נחשבות להשקעה סולידית בנדל"ן מכמה סיבות. ראשית, נכון לשנת 2024 מחירה הממוצע של דירה בישראל הוא למעלה מ-2 מיליון ש"ח, מה שלא מאפשר לרבים מתושבי ישראל לרכוש דירה, או אפילו לחלום על כך. לעומת זאת, שוק הקרקעות מציע טווח מחירים רחב ונוח, המאפשר למשקיעים להשקיע בקרקע למטרת דיור, ובטווח הארוך להנות מהאפשרות להפוך לבעלים של נכס מגורים חדש (או לחילופין למכור אותו ברווח של מאות אחוזים!). כמו כן, כיוון שהקרקעות מציגות עליית ערך בכל שנה, משקיעים יכולים להחליט למכור את הקרקע בשלב מתקדם יותר ובמחיר רווח, ואף חשוב לציין כי ניתן לבצע מכירה גם כאשר הקרקע נמצאת בעיצומו של הליך הפשרה. יתרון נוסף וחשוב אשר הופך השקעה בקרקעות להשקעה סולידית ובסיכון נמוך זה הביקוש. הביקוש בישראל לקרקעות הוא עצום, כך שזה מעלה את ערכן של הקרקעות, וכמובן מסייע לבצע מכירה מהירה ומשתלמת במידת הרצון או הצורך למכור. בנוסף לכך, כיוון שכבר בהווה קיים משבר דיור חמור בעוד אוכלוסיית ישראל ממשיכה לגדול, הביקוש לדירות בעתיד יהיה עוד גדול יותר, ומכירי הנכסים שיבנו על הקרקע עלולים להניב תשואה גבוה למשקיע בטווח הארוך. לא פחות חשוב, ואם תשאלו אותנו, הכי חשוב, השקעה בקרקעות מגנה על כספיכם משחיקה, שכן בכל שנה הכסף מייצר ערך סימולטני לעליית ערך הקרקע, בעוד שכאשר כספכם יושב בחשבון הבנק, ערכו נחשק וכוח הקנייה שלכם יורד.

 

האם ניתן לבצע השקעה ללא ידע ומומחיות?

התשובה היא כן אך לא מומלץ בכלל. למרות ששוק הקרקעות בישראל נחשב לאפיק השקעה  מצטיין, עדיין חשוב מאוד מאוד להכיר את התחום ולהבין באיזו קרקע מומלץ להשקיע. למעשה, מעבר לכך שמומחים בתחום הקרקעות מכירים היטב את המגמות הנוכחיות, המחירים, התחזיות, את הפרויקטים החדשים, ואת התוכניות הממשלתיות שעשויות להשפיע על שווי הקרקעות, הם גם מבצעים עבור המשקיעים בדיקות קריטיות כדי לוודא בעלות חוקית על הקרקע, והידע והניסיון שלהם יכול לחסוך לכם הרבה זמן, ועוד יותר הרבה טעויות. יותר מכך, משווקי קרקעות מקצועיים מסייעים למשקיעים לאורך כל התהליך, הן מבחינה משפטית בזמן חתימת חוזה רכישה והעברת בעלות, מבחינת הבירוקרטיה הנדרשת בהליך ההפשרה, וכן הלאה, שאלו שלבים חשובים מאוד ואין לבצע אותם ללא הבנה יסודית. בשורה תחתונה? קרקעות הן השקעה מצוינת אך הן לא פורמולת קסמים, וכדי לבצע השקעה נכונה ולמזער את הסיכונים, הכרחי להכיר את התחום לעומק או להיעזר במומחים.

 

מתעניינים בהשקעה סולידית בנדל״ן בשוק הקרקעות? הכירו את קבוצת שדות

קבוצת שדות היא החברה המובילה בארץ בתחום הנדל"ן ובפרט בשוק הקרקעות. צוות מומחי החברה מורכב מבכירים המכירים היטב את השוק הישראלי והבינלאומי המציעים לכם ידע וניסיון מקצועיים שיסייעו לכם לבצע השקעה מוצלחת עם פוטנציאל תשואות גבוהות. מדובר בחברה הנוקטת בגישה מותאמת אישית, ואשר מתמקדת באיתור הקרקע המושלמת לכל לקוח תוך התחשבות עמוקה בצרכים ובשאיפות האישיות שלו. קבוצת שדות מבטיחה ליווי מקצועי בכל שלבי ההשקעה, מהתכנון ועד לביצוע, תוך דגש על הגנה על אינטרסים הכלכליים והמשפטיים של המשקיעים. חשוב!

מעוניינים לשמוע עוד? קבוצת שדות מזמינה אתכם לשיחת ייעוץ חינם וללא כל התחייבות. צרו קשר עוד היום.

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מעוניינים במידע נוסף וייעוץ?

מצוין! | השאירו פרטים ונשוב בהקדם:

עשוי לעניין אותך