שטחים למכירה – המדריך המלא לרכישת שטחים מניבים במינימום סיכון

שטחים למכירה

כשמחירי הדיור עדיין משתוללים ורבים לא יכולים להרשות לעצמם לרכוש דירה בישראל, הפתרון היחידי הוא להשקיע בקרקעות למטרת בניית אזורי מגורים. אך היכן מאתרים שטחים למכירה, מדוע זה משתלם, ומה חשוב לדעת על התהליך של עסקה לרכישת קרקע?

 

שטחים למכירה ושוק הקרקעות המקומי

אז לאחר עשור של עליית מחירים בשוק הדיור נראה שסופסוף יש עצירה ואף ירידה קלה במחירי הדירות. משמח נכון? רק בעיה אחת קטנה, כיוון שבשנתיים האחרונות העלייה הייתה כל כך קיצונית, שכדי שהירידה תהווה פקטור עבור רוב תושבי ישראל היא צריכה להיות הרבה יותר משמעותית (הרבה יותר!), ורק כדי לסבר את האוזן, בהווה, מחירה של דירה ממוצעת נושק ל-2 מיליון ש"ח. לכן, זה לא מאוד מפתיע שמשקיעי נדל"ן רבים החלו לפזול לכיוון שוק הקרקעות, שאומנם לא נוקט בשיטה המהירה של תשלום תמורת מפתח, אך לחלוטין מעניק לאזרח הממוצע את היכולת הפיננסית לבצע השקעה מניבה ומוצלחת לטווח ארוך. למעשה, שוק הקרקעות מאז ומתמיד היה אפיק ההשקעה הטוב ביותר בישראל וזאת מכיוון שתמורת מחיר סולידי וגמיש הוא מחזיר תמורה אדירה, וכל זאת, במינימום בסיכון. ועדיין, גם להשקיע בקרקע הנכונה צריך לדעת, וכיוון שאנחנו מדינה דיי קטנה עם משאב קרקעות דיי מוגבל זה לא ממש פשוט לאתר שטחים שתואמים את כל הצרכים שלנו ומהווים השקעה מצטיינת. אז איך בכל זאת עושים זאת ומדוע חשוב להיעזר בחברה לשיווק קרקעות? כל התשובות במאמר זה.

 

אז מהם בכלל שטחים למכירה ומה ההבדל בין הקרקעות?

שטחים למכירה הם קרקעות פרטיות העומדות למכירה. ספוילר? רק כ-7% מהקרקעות בישראל נמצאות בבעלות פרטית, כאשר 93% מהקרקעות שייכות לרשות מקרקעי ישראל. במילים אחרות? לא מדובר במשאב אינסופי, וכיוון שלא ניתן לייצר קרקעות נוספות, או חלילה לחרוג מגבולות ישראל, מדובר בהיצע מאוד מצומצם. יתרה על כך, קיימות בארץ שני סוגי קרקעות והן קרקעות לבנייה וקרקעות חקלאיות, כאשר לכל סוג יש את הייעוד שלהן אשר מעוגן על פי חוק. אממה, כיוון שקיים משבר דיור חמור בישראל שרק ממשיך לגדול במקביל לגידול האוכלוסין המגמתי, הממשלה מאפשרת שינוי ייעוד של מגרשים חקלאיים מקרקע חקלאית לקרקע למגורים ולהליך זה קוראים הפשרה.

 

מהו הליך הפשרה ומדוע חשוב לקחת זאת בחשבון כשבוחנים שטחים למכירה?

הליך הפשרה הוא תהליך בירוקרטי שמטרתו "להפשיר" את הקרקע ולסווגה מחדש מקרקע חקלאית לקרקע לבנייה, וכאשר בוחנים קרקע להשקעה זה קריטי להבין האם מדובר בקרקע שעוד לא עברה הפשרה ,קרקע שנמצאת בהליך הפשרה, או קרקע מופשרת לבנייה, וזאת מכיוון שבנייה על שטח חקלאי ללא שינוי ייעוד הוא עבירה פלילית, ובלי קשר, סטטוס הקרקע מאוד משפיע על המחיר. כמו כן, חשוב לציין כי להפשרת קרקעות יש חשיבות עצומה גם עבור משקיעים אך גם עבור פיתוחה של מדינת ישראל. מדוע? כיוון שבזמן שאוכלוסיית ישראל ממשיכה לגדול באופן עקבי והביקוש לדירות גדול משמעותית מין ההיצע (פקטור שמאוד משפיע על מחירי שוק הנדל"ן!!), נוצר צורך בהול בדיור נוסף בישראל שרק ימשיך לגדול ולצמוח, והפשרת קרקעות תייצר שטחים נוספים לבנייה.

 

אך מדוע שטחים למכירה שטרם הופשרו מהווים  גם כן השקעה מצוינת?

ובכן, לקרקעות בישראל יש עליית ערך שנתית, בין אן מדובר בקרקעות מופשרות או קרקעות חקלאיות  שטרם הופשרו, לכן, גם כאשר משקיעים בקרקעות שעוד לא החלו את תהליך ההפשרה, עדיין אפשר להרוויח מהן בכל שנה שעוברת ולמכור אותן בכל שלב במכיר רווח ממכיר ההשקעה הראשוני שהשקעתם.

 

שטחים למכירה בישראל: יתרונות נוספים

ביקוש מול היצע – כפי שציינו, כבר כיום קיים משבר דיור חמור וגידול אוכלוסין מגמתי שיוצר ביקוש גדול יותר משמעותית מן ההיצע הקיים. כמו כן, צריך לזכור שהקרקעות בישראל הן משאב סופי שלא ניתן לייצר או "לייבא" ממדינות אחרות, ולכן, כאשר תחליטו למכור את הקרקע, אפילו בטרם ההפשרה, עדיין תוכלו להסתמך על ביקוש גבוה מאוד שיבטיח לכם מכירה מהירה ובמחיר רווח.

טווחי מחירים לתקציבים שונים – בשוק הקרקעות קיימים טווחי מחירים משמעותיים שמתאימים למשקיעים שונים עם תקציבים שונים. אך האם זה אומר שקרקע שעולה פחות היא פחות מניבה? חד משמעית לא. כל השטחים למכירה שמוצעים להשקעה על ידי חברות לשיווק קרקעות עברו סינון קפדני ובדיקות יסודיות. אז מדוע יש הבדל במחירים? מכיוון  שמחירי הקרקעות מושפעים ממיקום גיאוגרפי, גודל השטח, סוג הקרקע, האם הקרקע הופשרה, בתהליך הפשרה, או רק בתחילת התהליך, וכמה זמן ייקח מרגע ההשקעה ועד הוצאת תוכנית המתאר לפועל, כאשר שוב חשוב לציין שהקרקע ממשיכה לייצר ערך כך או כך.

רישום בעלות על נכס – כיוון שבישראל מחירי הנדל"ן גבוהים במיוחד, לא כולם יכולים לרכוש נכס מגורים. לעומת זאת, השקעה בקרקעות היא אפיק השקעה אלטרנטיבי שאומנם לוקח יותר זמן אך בסופו מעניק למשקיע בעלות על נכס מגורים.  מדוע? כיוון שלאחר ההפשרה והוצאת תוכנית הבנייה לפועל, המשקיעים הופכים לבעלים של דירת מגורים חדשה שאותה הם יכולים להשכיר תמורת תשואה פוטנציאלית גבוהה, לבצע מכירה ברווח של מאות אחוזים, או לגור בה.  רק כדי לסבר את אוזניכם, מחירה ממוצע של דירה מתקרב ל-2 מיליון שקלים.

צמיחה בערך הכסף – בעוד שהכסף שלכם יושב לו בחשבון הבנק וערכו נחשק משנה לשנה, כאשר אתם משקיעים בקרקעות, כספי ההשקעה שלכם גם נשמרים ומוגנים בדיוק כמו כמו בבנק, וגם ממשיכים לייצר עליית ערך סימלוטנית לעליית המחירים. במילים אחרות? אם וכאשר תחליטו למכור תוכלו ליהנות מהחזר השקעה מהיר וברווח משתלם במיוחד שלא הייתם משיגים בבנק.

 

מהי תוכנית מתאר ארצית לתכנון ופיתוח וכיצד היא עלולה להשפיע על השטחים למכירה?

תוכנית מתאר ארצית המכונה גם תמ"א 35, היא תוכנית של משרד הפנים לפיתוח יישובים ודיור בישראל והיא בוחנת כל שינוי עתידי שניתן לבצע בקרקעות. מדוע זה עלול להשפיע על השטחים למכירה? מכיוון שלפעמים תוכניות המתאר הרצויה של הקרקע הייעודית מתנגשת עם תוכנית המתאר הארצית, ובעיקר אינה משתלבת עם מדיניות התכנון ופריסת היישובים בישראל שמבוססת על רצף טריטוריאלי.

 

אז מהם היתרונות של השקעה בקרקעות?

להשקעה בקרקעות יש יתרונות רבים הנוגעים לאלמנטים שונים, למשל:

  1. רווחיות – בכל שנה הקרקעות בישראל מציגות עליית ערך, כך מרגע ההשקעה, בכל שנה שתעבור ערכה הכספי של הקרקע ימשיך לעלות, ואם וכאשר תרצו למכור את הקרקע (ואתם יכולים לעשות זאת בכל שלב!), תוכלו להניב רווח משמעותי ואף של מאות אחוזים.
  2. ביקוש – כיוון שהקרקעות בארץ הן משאב מוגבל, ההיצע שלהן הוא קטן משמעותית ביחס לביקוש העצום שרק ממשיך לגדול, כך שבכל שלב שתחליטו למכור תוכלו לעשות זאת במהירות.
  3. תשואה פוטנציאלית – לאחר השלמת התוכנית הייעודית של הקרקע ובתום הבנייה אתם תקבלו דירה חדשה לחלוטין ובאזור אסטרטגי בישראל ועל ידי השכרתה תוכלו ליהנות מתשואה גבוהה והכנסה פסיבית, וזאת אם תחליטו לא למכור אותה במחיר של מיליוני שקלים או לחילופין להשתמש בה למגורים.
  4. צמיחת ערך הכסף – כאשר אתם משקיעים בקרקע אתם מגדילים את ערכו באופן סימולטני עם עליית הערך של הקרקע, וכספכם שמור ומוגן בדיוק כפי שהוא מוגן בחשבון הבנק. לעומת זאת בבנק הכסף שלכם אינו מייצר תמורה וערכו נשחק משנה לשנה.

 

מדוע כדאי להיעזר במשווקי קרקעות מקצועיים?

בעוד שלהשקעה בקרקעות יש עוד יתרונות רבים, כמו בכל תחום השקעות, החוכמה היא לדעת להשקיע בדבר הנכון, או במקרה שלנו בקרקע הנכונה. למעשה, מעבר לכך שזה ממש לא פשוט לאתר מגרש חקלאי למכירה, זה גם לא נכון למצוא שטח להשקעה ולחתום על עסקת רכישה מבלי להבין לעומק באיזו קרקע אתם משקיעים. ובכן, כאשר נעזרים בחברה לשיווק קרקעות, החברה מבצעת עבורכם את כל הבדיקות הנדרשות, מציגה בפניכם את כל הנתונים לרבות המחירים והמגמות הנוכחיות, מאתרת עבורכם קרקעות מניבות תחת קריטריונים מחמירים ובהתאם ליעדי ההשקעה שלכם, מעניקה לכם ליווי משפטי של חברת עו"ד לאורך העסקה ובפרט במעמד חתימת הסכם הרכישה והעברת בעלות, מבצעת עבורכם את כל הבדיקות החשובות והמחקרים הנדרשים, ומלווה ומייעצת לאורך כל שלבי העסקה מהליך ההפשרה ועד הוצאת תוכנית הבנייה לפועל.

 

אז הנכם מחפשים שטחים למכירה בישראל? קבוצת שדות תשמח לסייע לכם

קבוצת שדות היא אחת מחברות הנדל"ן המובילות בארץ המתמחה בזיהוי הזדמנויות להשקעה במינימום סיכון, וברכישה ואיתור של קרקעות עם פוטנציאל השבחה אדיר בישראל ובעולם. צוות המומחים של קבוצת שדות מלווה כל לקוח באופן אישי ומקפיד באדיקות על תהליך של שקיפות ומקצועיות בסטנדרטים גבוהים ביותר. זכרו, בעוד שהשקעה בקרקעות זה אפיק השקעה מצטיין, עדיין נדרש ידע נרחב בתהליך של עסקה לרכישת קרקע ההשקעה ובפרט כאשר נדרש שינוי ייעוד קרקע חקלאית. קבוצת שדות שכבר ליוותה מאות משקיעים ברחבי הארץ מזמינה אתכם להכיר לעומק את אפיק ההשקעות המצטיין בישראל, ולהעניק גם לכם "קרקע יציבה" להשקעה בטוחה ומניבה.

מעוניינים במידע נוסף? קבוצת שדות מזמינה אתכם לשיחת ייעוץ בחינם ללא כל התחייבות להמשך התהליך.

שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מעוניינים במידע נוסף וייעוץ?

מצוין! | השאירו פרטים ונשוב בהקדם:

עשוי לעניין אותך